Koronawirus – Jak się chronić, zalecenia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej
i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj
o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu
z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:

– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem http://www.gis.gov.pl, m.in. „Komunikat dla podróżujących”, „Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”” oraz „ Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”. Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Źrółdło: https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia-2/


Posted

in

by

Tags:

Comments

11 responses to “Koronawirus – Jak się chronić, zalecenia.”

 1. MonieK Avatar

  Heheheehehehehehe

  Like

  1. My Name Avatar
   My Name

   Z czego Moniek ten śmiech?
   Co w tym zabawnego?

   Like

  2. My Name Avatar
   My Name

   Jak chcesz wiedzieć to niektórzy ludzie nie przestrzegają tych podstawowych zasad ochrony tylko kichają na innych jak debile…
   Pytałem się sprzedawczyni dużo osób choruje na grypę i w ogóle nie zasłaniają usta jak kichają tylko kichają na nią zero kultury zero poszanowania jak bezrozumni…

   Gdy wirus dostanie się do Polski to szybko się rozniesie.

   Like

  3. MonieK Avatar

   Nie przejmuj się KoronaWirusem przyjacielu. Nie zdążymy na to umrzeć.. jak już zauważyłeś klimat się zmienia bardzo szybko i już zimy w tym roku nie uświadczyliśmy. Ma być bardzo gorąca wiosna do 27 C z ogromnymi burzami, wichurami i tornadami w Polsce. Najgorzej ma być w maju… Także jeśli to przeżyjemy to w lato nas czeka piekarnik ponad 40 C w cieniu. A będzie gorzej z roku na rok.
   Żyj z dnia na dzień i ciesz się małymi rzeczami. Do emerytury nie dożyjemy i tak 🙂

   Liked by 1 person

  4. My Name Avatar
   My Name

   że silne wiatry występują to wiem ale to nadal to mnie pocieszyłeś. Wiem że będzie gorąco jak w piecu tylko że wolę się pocić z zewnętrznego ciepła niż się dusić przez koronawirus.
   Zresztą koronawirus może nas dopaść za niedługo…
   Choć wiem że długa cola jest groźniejsza i wystąpi w przeciągu 10 miesięcy.
   Moim celem jest żyć jak najdłużej ile fabryka dała, ale widzę że coś mi robi na złość czy to fatum zły los sam nie wiem A może po prostu tak w życiu jest jak powiedział 88-letni sąsiad, jak nie w pizdę to w oko…

   Nic trzeba zadbać o zdrowie schudnąć nabrać formy i się nie dać zadbać o bliskich.

   Notabene dzisiaj u nas strasznie wieje nie da się żyć takie zimne powietrze i zdradliwe w sumie

   Like

  5. My Name Avatar
   My Name

   Poza tym Moniek ręce należy myć ;-P

   Liked by 1 person

  6. MonieK Avatar

   Ta instrukcja jest w każdym zakładzie pracy. Podstawa BHP 🙃

   Liked by 1 person

  7. My Name Avatar
   My Name

   Nie każdy pracuje w zakładzie pracy a sądząc po tym jak się zachowują ludzie To zapomnieli o podstawach… Że ty wiesz to nie znaczy że wszyscy Ja na przykład nie widziałem o takiej technice mycia znaczy wiedziałem że należy pomiędzy palcami ale nie byłem przekonany co do nadgarstków wierzchu dłoni. Teraz zwracam na to uwagę a wcześniej myłem tak na odwal…
   Ty tak dokładnie myjesz ręce jak na tych rysunkach ?

   Like

  8. MonieK Avatar

   Myślę, że mało kto tak myje. Nie, nie myję. Nie mam na to czasu. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać niby 2 minuty.

   Like

  9. My Name Avatar
   My Name

   Kiedyś była zaraza, chyba średniowiecze, może ciut później i mycie rąk uchroniło ludzi od choroby… Ja myłem ręce, może nie tak dokładnie ale teraz myję tak jak na tym obrazku.
   Wiesz ty i żoną poniżej 30 to nie grozi wam tak koronawirus ale my z Mamą jesteśmy zagrożeni…

   Like

  10. My Name Avatar
   My Name

   No teraz powiedz mi Moniek czy nosisz maskę jak masz grypę i zostajesz w domu żeby nie zarażać ludzi?

   Like

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: