Śmierć z głodu dla setek milionów ludzi?! Światowy kryzys żywnościowy…. “zaraza, wojna, głód i …”.

The coming food catastrophe – The Economist (zdj. The Economist)

Jak możecie zobaczyć na stronie wydań PDF gazety The Economist, wydanie z maja na okładce przedstawia kłosy zboża, z trupimy czaszkami zamiast ziaren! Już to dosadnie mówi co czeka ludzi na Świecie.

The Economist pisze, że Ukraina i Rosja odpowiadają za 12% produkcji KCAL, żywności dla Świata która jest na sprzedaż, a niektóre państwa są niewystarczalne ze względu na klimat żywnościowo – przypominam, że u nas w cywilizowanym Świecie, liczba dziennego zapotrzebowania na kcal to 2000 dla zdrowej osoby bez nadwagi.

Teraz od tych 2000 kcal odejmijcie 12% czyli wyjdzie wam 2000 – 240, równa się 1760 kcal. A co gdy mieszkacie w Afryce i macie 1500? Racja wtedy spada do 1320 kcal, niby mała różnica a jednak ta 13 na początku nie wygląda zachęcająco… Zresztą nawet te 1760 kcal nie wygląda fajnie…

Próbowałem takiej diety i ciężko było, odczuwałem uporczywy głód… A co dopiero 1500 i o zgrozo 1320 kcal! To takie są diety na nagłe zrzucenie wielu kg i nie wolno takiej diety przeciągać chyba dłużej niż parę dni!

The Economist: … nadchodzące miesiące zagrażają „widmem globalnego niedoboru żywności”, który może trwać latami…

“Może trwać latami” – czyli może jak w Biblii, 7 lat chudych. Wyobrażacie sobie lata na diecie 1320 kcal?! Bo ja sobie nawet 1 dnia nie wyobrażam!

The Economist: setki milionów ludzi i więcej może popaść w ubóstwo. Rozprzestrzenią się niepokoje polityczne, rozwój dzieci zostanie zahamowany, a ludzie będą głodować.

Czyli zapanuje bieda i głód, wzrośnie przestępczość, będą wybuchać konflikty, będzie jeszcze większa migracja…

China zakupiły/ zaopatrzyły się w ziarno na chyba 2 lata – a co po tych 2 latach? Jeśli głód będzie trwał Biblijne siedem lat to do czego posunie się państwo środka w poszukiwaniu żywności dla głodujących obywateli.

Indie też zakazały wywozu/ sprzedaży ziaren…

Teraz pytanie? Czy mam kupić żywność na 2 lata (termin przydatności do spożycia puszkowanych) lub zupek Chińskich na 2 – 7 lat? Ale co mi to da jeśli by miały być wojny o żywność. Lecz sądzę, że zostanie w naszej szerokości geograficznej rozwiązane to gospodarczo.

Po prostu żywność będzie strasznie droga a część która zostanie “zaoszczędzona” a raczej część na którą nas nie będzie stać zostanie wyeksportowana na Świat.

I pytanie co z setkami milionów ludzi których nie będzie stać na żywność? Czy umrą z głodu? Dlatego te “trupie kłosy”? Czyżby to była kolejna plaga, głód zaraz po pandemii i wojnie? Zaraz to było tak “czterech jeźdźców: zaraza, wojna, głód i śmierć”.

Tak boję się tego ostatniego jeźdźca – tu Światowy konflikt atomowy “śmierć”. Mam nadzieję, że ten czwarty jeździec się nie zjawi… I stąd te czaszkowe kłosy?

Ciężkie czasy. Mam nadzieję, że nie czasy apokalipsy…

Ps.: Do całości artykułu z The Economist nie mam dostępu, oparłem się tylko na ogólnodostępnej zajawce… Póki co nie stać mnie na dodatkowe 70 – 80 PLN/ M-C na e-prenumeratę.


Posted

in

, ,

by

Tags:

Comments

One response to “Śmierć z głodu dla setek milionów ludzi?! Światowy kryzys żywnościowy…. “zaraza, wojna, głód i …”.”

  1. Ron Swanson Avatar
    Ron Swanson

    Rosja blokuje dostawy w rejonie Morza Czarnego, a Ukraina była jednym z największym eksporterów zbóż na świat więc to normalne. Amerykanie płacą 72% więcej za zborze niż rok temu. USA i Wielka Brytania nie będą mogły sobie pozwolić na dłuższe utrzymywanie tego stanu rzeczy i prawdopodobnie skończy się interwencją. Przygotowania już trwają, od połowy maja ruszyła “operacja” Tarcza Neptuna, Na Morzu Śródziemnym już USS Harry S. Truman, USS San Jacinto plus 5 niszczycieli i Norwegowie, oprócz tego Nato 2: 14 okrętów, 10 fregat i brytyjskiego niszczyciel HMS Diamond. Jak wejdą to z ruskich na Morzu Czarnym nic nie zostanie. Pytanie tylko czym to się skończy i tu dochodzimy do tego co napisałeś, konflikt atomowy? Myślę, że jednak nie, bo na takie szaleństwo otoczenie Putina mu nie pozwoli. Indie faktycznie zakazały eksportu surowców rolnych., przyczyną miały być fale upałów, ale już zapowiadają, ze wznowią. Wiem, że czasy są szalone, najpierw Covid, teraz wojna, ale bądźmy dobrej myśli.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: