Jak przeżyć za 100 zł tygodniowo sierpień 2022? Jak wykarmić się prosto i zdrowo za 100 PLN tydzień? Jak nie zginąć z głodu za 400 PLN m-c?

Chciałem przeprowadzić eksperyment i sprawdzić (na piśmie) jak wyżywić się czy też przeżyć za 100 PLN na tydzień czyli wydając stówę na zakupy spożywcze i to zdrowe produkty spożywcze.

Powiem Wam nasza dieta (moja i mojej mamy) zbytnio nie odbiega w podstawach od tej proponowanej, może tylko więcej jemy owoców i spożywamy w niedzielę przeważnie udko z kurczaka i rosół z makaronem – niestety w moim sklepie nie było dostępnych udek/ ćwiartek i nie mogłem policzyć ale sądzę że by wyszło taniej bo takie mięso chodzi po 8 – 9 PLN / KG a nie po 21 PLN / KG jak pierś z kuraka.

Tak liczyłem zawartość koszyka w jednym z Śląskich marketów LeClrec (sprzedaż on-line), oczywiście bez uwzględniania kosztów dostawy i reklamówek bo przecież można wybrać się samemu do sklepu z siatkami wielorazowego użytku i zrobić zakupy na miejscu.

Poza tym my w dodatku jeszcze utrzymujemy trzecią osobę, biednego sąsiada z którym dzielimy się żywnością.

Zapraszam na zapoznanie się ze spisem produktów a później na przykładowe potrawy które zapewnią wyżywienie na całe 7 dni i jeszcze trochę zostanie – no chyba, że jesteś nieprzyzwyczajony do tak skromnych posiłków.

Nie policzyłem tez przypraw jak: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól – bo to powinno być w każdej kuchni.

Poza tym powinieneś mieć dostęp do czystej wody i kuchni….

Oczywiście jest to jedna z dziesiątek a może więcej opcji?

Produkty:

  • BiFix Zielona Oryginalna Herbata liściasta 100 g (5,49 PLN)
  • Buraki 1,20 KG (2,39 PLN)(1,99 ZŁ KG)
  • Bułka Grahamka 15 SZT. (11,25 PLN)(0,75 ZŁ SZT)
  • Czosnek x2 (1,98 PLN)(99 GR SZT)
  • Filet z piersi kurczaka 300 g (6,30 PLN)(20,99 ZŁ KG)
  • Halina Płatki Owsiane Górskie 400 g (2,99 PLN)
  • Jabłka 2,60 KG (6,73 PLN)(2,59 ZŁ KG)
  • Krakus Ogórki Konserwowe 920 g (6,49 PLN)
  • Lubella 4-jajeczny makaron krajaneczka 2x 200 g (3,98 PLN)(1,99 ZŁ SZT)
  • Marchew 600 g (1,37 PLN)(2,29 ZŁ KG)
  • Masło Extra z Łukowa 2x 200 g (13,98 PLN)(6,99 ZŁ SZT)
  • Soczewica Melvit Żółta 400 g (6,84 PLN)
  • Młynpol Mąka Luksusowa (2,69 PLN)
  • Cebula Łuska 600 g (1,79 PLN)(2,99 PLN KG)
  • Pomidor Malinowy 1,5 KG (7,49 PLN)(4,99 ZŁ KG)
  • Pietruszka korzeń 500 g (4 PLN)(7,99 ZŁ KG)
  • Stefanek zakwas z buraków 500 ml (3,98 PLN)
  • Stefanek żurek Śląski 500 ml (1,90 PLN)
  • Ziemniaki wczesne 5 KG (4,95 PLN)(99 GR KG)

Suma: 99,79 PLN

Może z ziemniakami przesadziłem gdyż u nas na dwie osoby idzie na 7 dni 5 KG, więc można śmiało policzyć 2 – 3 KG a za resztę kupić coś dodatkowego.

Śniadanie:

  • Płatki owsiane na wodzie z jabłkiem

Obiad:

  • Barszcz czerwony z ziemniakami (1x)
  • Barszcz czerwony z makaronem (1x)
  • Makaron zapiekany z jabłkami (1x)
  • Zupa z soczewicy z ziemniakami (2x)
  • Żurek z ziemniakami (2x)
  • Smażona pierś z kurczaka + ziemniaki + ogórki konserwowe

Kolacja:

  • 2x bułka z czosnkiem (1x – 7x)
  • 2x bułka z pomidorem i ogórkiem (1x – 5x)

Napoje:

  • Zielona herbata
  • Woda

Gdy kupisz udko/ ćwiartkę możesz zrobić rosół z makaronem i zjeść gotowane udko z ziemniakami i ogórkiem konserwowym – i zaoszczędzisz 😉

Śniadanie takie samo – tak i ja jadam codziennie takie śniadanie “płatki owsiane na wodzie z tartym jabłkiem”, czasem mam dodatkowo dodatek banana.

Bułki oczywiście z masłem, a filet/ kotlet otaczany w mące i smażony na maśle.

Bułki przekraja się na połówki i smaruje każdą z nich masłem dodaje to co się chce. Do bułki z pomidorem można dodać cebuli i tak zjeść – pomidor oczywiście kroimy na plasterki i sól, pieprz.

Kiedy indziej można kupić fasolę, groch dla odmiany.

Oczywiście każdą z butelek 500 ML (barszcz, żurek), dzielimy na dwa razy po 250 ML. Można jeszcze zrobić smaczną zupę z kwasu kapusty też jest w butelkach 500 ML, tzw. “białą zupę”, jest to regionalna potrawa z mojej Mamy stron – najlepsza z makaronem 😉

Oczywiście niektóre produkty można kupić taniej w innych dyskontach a ceny są z dnia 28.08.2022.

Tak więc za 400 PLN na miesiąc z biedą można wyżyć i to zdrowo oczywiście należy dodać do tego cenę przypraw kupowanych hmm raz na miesiąc – parę miesięcy?

Oczywiście nie zapominajmy tu o ryżu który chyba też majątku nie kosztuje a jest ekonomiczny – tu świetne są zapiekane jabłka z ryżem, pychotki :D.

Kaloryczności już nie będę liczył gdyż to by mi albo zajęło grube godziny albo bym poległ – nie jestem ani dietetykiem ani kucharzem.

Poza tym bym prosił aby paczki żywnościowe z Caritasu (i innych) dla biednych brały pod uwagę aspekt zdrowia a nie tylko kaloryczność, bo na co komu masę ciastek/ słodyczy i kawał szyny jak np.: zmaga się z nadwagą albo cukrzycą czy inną chorobą cywilizacyjną?

Na sam koniec pocieszenie na biednych:

Jak wykazało szereg badań naukowych, lepiej zjeść jak wróbelek niż obeżreć się jak świnia. Niska kaloryczność, zdrowe skromne jedzenie (warzywa i owoce w przewadze), okresy głodu i spożycie bardzo rzadko mięsa wpływają pozytywnie na zdrowie i długowieczność.

Z nadmiaru jedzenia i spożycia cukru, nabiału i mięsa nic dobrego nie wynika, tylko można dostać takich chorób cywilizacyjnych jak:

  • rak
  • cukrzyca
  • dna moczanowa (choroba królów)
  • nadciśnienie
  • choroby serca
  • choroby wątroby (stłuszczenie)
  • otyłość
  • itp

Nasi przodkowie nie mieli takiej obfitości pożywienia co my dzisiaj więc człowiek przyzwyczajony jest do skromnego jedzenia i okresów głodu, wręcz ma taki profil genetyczny! Eskimosi jedli niby codziennie mięso a są badania że żyli tak 30 lat z hakiem.

Najdłużej żyjący staruszkowie z Okinawy w Japonii mają dietę 1700 – 1800 kcal i mają najwięcej stulatków i oczywiście są bardzo zdrowi i sprawni do praktycznie śmierci. Tak ich dieta składa się głównie z słodkich ziemniaków – batatów.

Tak więc jeśli ktoś ci powie, że daremnie jesz ty pomyśl swoje bo może on właśnie dosłownie wyżera sobie drogę do grobu.

Tak wiem głód to nieprzyjemne uczucie skłaniające nas do działania/ szukania żywności ale działa na naszą korzyść. Nawet Jezus pościł 40 dni na pustyni.

Pozdrawiam!

Comments

3 responses to “Jak przeżyć za 100 zł tygodniowo sierpień 2022? Jak wykarmić się prosto i zdrowo za 100 PLN tydzień? Jak nie zginąć z głodu za 400 PLN m-c?”

  1. Ron Swanson Avatar
    Ron Swanson

    Moja lista produktów nie zawiera chleba, nie jadam, masła, zastępuje je pastą warzywną, oraz ziemniaków, tutaj wybieram kaszę i ryż. 5kg ziemniaków tyg. na dwie osoby ,czyli 2,5kg na głowę to byłoby dla mnie za dużo, od razu waga poszybowała by w górę. 😉 Kasza +ryż wagowo wychodzi mi tygodniowo 500g. Za fileta z kurczaka płacę więcej, bo kupuje tylko zagrodowego. Oprócz tego jajko na miękko, konkretnie 2 sztuki 2x w tygodniu i serki wiejskie. Jak ktoś chce szybki i zdrowy obiad to polecam warzywa na patelnię, które doskonale wychodzą na parze, 25 minut, do tego kasza, trochę oliwy z oliwek, saszetka z przyprawą jest w środku, i mamy szybki i zdrowy obiad. Zdecydowanie lepszy wybór niż telefon po pizze. 🙂 Taką zupkę z soczewicy bym zjadł, narobiłeś mi smaka, do tego czosnkowa bagietka, palce lizać. 😀

    Liked by 1 person

    1. Black Beard Avatar
      Black Beard

      Mama doda czasem dwa ziemniaki do zupy a tak to w niedzielę jemy mulde kartofli;-)
      Jaj praktycznie nie chyba że sadzone ale tak raz na 2 tygodnie albo i miesiąc.
      Oliwia z oliwek ogóle polecam ale swoje kosztuje…
      Nom jadałem kiedyś warzywa z patelni ale teraz chyba masakrycznie podrożały przez koszty prądu?? Zresztą nie wiem…

      Liked by 1 person

    2. Ron Swanson Avatar
      Ron Swanson

      Kosztują podobnie, ja kupuję te z Biedronki, Hortex pewnie wychodzi drożej. No ja nie jem ziemniaków wcale. Raz, dwa razy do roku zrobię sobie placki ziemniaczane i to tyle.

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: