Artykuł do zapznania (artykuł z 2019.09 – o niedoborach emaptii). Czytając książkę sekrety długowieczności dotarłem do ciekawych badań nad empatią – czy wiedzieliście, że w badaniu z przed września 2019 na temat empatii, Polska wypadła na 3 miejscu od końca a ogólnie Europa Zachodnia źle w tym Wschodnia jeszcze gorzej?
W 2019 czułem jako empata, że nadejdzie kryzys – wojna w Europie – tylko nie wiedziałem z którego kierunku. Zaobserwowałem to na swojej osobie próbującej publikować treści w Internecie – tak, hejt, dokuczanie, uszczypliwości, agresja oraz brak wsparcia z strony najbliższych lub znikome wsparcie (bez wychylania i co też tam ten zwariowany członek rodziny, kolega robi).
Agresję i chęć konfliktu była szczególnie przez mnie odczuwana w grach (tak streamowałem gry – nałogowo), szczególna konkurencja, wrogość, dokuczanie były odczuwane w Call of Duty i Battlefield oraz innych. Każdy facet (w tym ja) chciał tylko zabijać wirtualnych przeciwników – tak wtedy te gry były na TOPie.
Odnosząc się do badania i książki (“Tajemnice długowieczności”), poziom empatycznej troski między rokiem 1979 a 2009 zmniejszył się o 48 procent. 2009 był początkiem ery smartfonów. To Barack Obama powiedział: “żyjemy w kulturze, która zniechęca do empatii”, gdyż liczy się chęć bycia zabawianym, sławnym, szczupłym i bogatym, tak i ja to czuję na sobie i sobą.
Czyli nasi 43 a powiedzmy 18 latkowie mają kryzys empatii – sądzę, że stąd wziął się kryzys medialny koronawirusa (choć nie potrafię wyjaśnić jak do tego doszło) a w końcu wojna na Wschodzie w Europie, ziemiach pozbawionych empatii na których szerzy się hedonizm, osamotnienie, agresja, rządza pieniądza. Dziwne co nie?
Gdybym może dotarł do tych badań w 2019.09 i czytał tą książkę (hmm była wydana we 2020), to pewnie bym Wam napisał o nadchodzącej wojnie na Wschodzie Europy. Będę właśnie czytał pozycję “Empatia – poradnik dla wrażliwych”, która jest hmm trochę “parapsychologiczna” gdyż mowa o telepatii i widzeniu przyszłości ale też mowa jest o uczuciach i psychologii.
Pytania:
- Czy brak empatii w danych społeczeństwach na danym obszarze prowadzi do konfliktu?
- Czy media internetowe w tym elektronika (smartfony) obniżają poziom empatii
- Co z naszymi dziećmi urodzonymi w erze smartfonów?
Na drugie pytanie uzyskałem odpowiedź dzięki ww. książce – tak używanie smartfona jest przyczyną osłabienia empatii wśród użytkowników tego urządzenia, szczególnie cierpią dzieci których matki nadużywają tych urządzeń.
Inne badanie mówiło o tym, że paląca matka tak wpływa na płód, że przez dym, nikotynę wydziela się więcej testosteronu w brzuchu i dociera do płodu, to samo jest z stresem i podwyższonym poziomem kortyzolu – przez to dzieci rodzące się są mniej empatyczne i słabiej rozwijają się społecznie.
Widziałem parę matek palących w ciąży na tak małym obszarze jakim jest moje osiedle – chyba były to przynajmniej trzy matki na kilku tysięcznym obszarze a ile jest zestresowanych lub przy palącym partnerze?
Inne badanie w roku 1988 z Stanów Zjednoczonych, 50% amerykańskiej młodzieży czuło się bezpiecznie przywiązane (maluchy” bezpiecznie przywiązane, niepewnie przywiązany – styl lękowy, niepwnie przywiązany – niepewnym unikającym) o tyle w 2011 roku liczba ta spadła do 41 % – a ile wynosi w Europie w tym Europie Wschodniej?
Poza tym zwiększona zachorowalność na depresję, szacuje się, że wśród naszych dzieci 33% będzie miało objawy depresji lub depresję – to w nadchodzących latach.
I pytanie czy konflikty będą się nasilać gdy dzieci z obniżoną empatią przez smartfony wejdą w 20 – 40 rok życia? Świat może czekać katastrofa! Miałem przykład mojego sąsiada 23 latka rok, dwa temu gdy powiedział “po co dają ludzie ten milion na te chore dzieci, przecież za te pieniądze można uratować masę innych trochę mniej kosztownie chorych” – tak młodzi z definicji mają mniej empatii od starszych osób ale ta oziębłość mnie uderzyła.
- Czy brak empatii jest przyczyną zła społecznego oddziałującego na ekonomię?
Książka: “Tajmenice długowieczności – Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat” Marta Zaraska.
A Wy co myślicie o tej teorii?
Leave a Reply