Niedobory empatii – niepokoje, wojna – zbieżność.

Artykuł do zapznania (artykuł z 2019.09 – o niedoborach emaptii). Czytając książkę sekrety długowieczności dotarłem do ciekawych badań nad empatią – czy wiedzieliście, że w badaniu z przed września 2019 na temat empatii, Polska wypadła na 3 miejscu od końca a ogólnie Europa Zachodnia źle w tym Wschodnia jeszcze gorzej?

W 2019 czułem jako empata, że nadejdzie kryzys – wojna w Europie – tylko nie wiedziałem z którego kierunku. Zaobserwowałem to na swojej osobie próbującej publikować treści w Internecie – tak, hejt, dokuczanie, uszczypliwości, agresja oraz brak wsparcia z strony najbliższych lub znikome wsparcie (bez wychylania i co też tam ten zwariowany członek rodziny, kolega robi).

Agresję i chęć konfliktu była szczególnie przez mnie odczuwana w grach (tak streamowałem gry – nałogowo), szczególna konkurencja, wrogość, dokuczanie były odczuwane w Call of Duty i Battlefield oraz innych. Każdy facet (w tym ja) chciał tylko zabijać wirtualnych przeciwników – tak wtedy te gry były na TOPie.

Odnosząc się do badania i książki (“Tajemnice długowieczności”), poziom empatycznej troski między rokiem 1979 a 2009 zmniejszył się o 48 procent. 2009 był początkiem ery smartfonów. To Barack Obama powiedział: “żyjemy w kulturze, która zniechęca do empatii”, gdyż liczy się chęć bycia zabawianym, sławnym, szczupłym i bogatym, tak i ja to czuję na sobie i sobą.

Czyli nasi 43 a powiedzmy 18 latkowie mają kryzys empatii – sądzę, że stąd wziął się kryzys medialny koronawirusa (choć nie potrafię wyjaśnić jak do tego doszło) a w końcu wojna na Wschodzie w Europie, ziemiach pozbawionych empatii na których szerzy się hedonizm, osamotnienie, agresja, rządza pieniądza. Dziwne co nie?

Gdybym może dotarł do tych badań w 2019.09 i czytał tą książkę (hmm była wydana we 2020), to pewnie bym Wam napisał o nadchodzącej wojnie na Wschodzie Europy. Będę właśnie czytał pozycję “Empatia – poradnik dla wrażliwych”, która jest hmm trochę “parapsychologiczna” gdyż mowa o telepatii i widzeniu przyszłości ale też mowa jest o uczuciach i psychologii.

Pytania:

 • Czy brak empatii w danych społeczeństwach na danym obszarze prowadzi do konfliktu?
 • Czy media internetowe w tym elektronika (smartfony) obniżają poziom empatii
 • Co z naszymi dziećmi urodzonymi w erze smartfonów?

Na drugie pytanie uzyskałem odpowiedź dzięki ww. książce – tak używanie smartfona jest przyczyną osłabienia empatii wśród użytkowników tego urządzenia, szczególnie cierpią dzieci których matki nadużywają tych urządzeń.

Inne badanie mówiło o tym, że paląca matka tak wpływa na płód, że przez dym, nikotynę wydziela się więcej testosteronu w brzuchu i dociera do płodu, to samo jest z stresem i podwyższonym poziomem kortyzolu – przez to dzieci rodzące się są mniej empatyczne i słabiej rozwijają się społecznie.

Widziałem parę matek palących w ciąży na tak małym obszarze jakim jest moje osiedle – chyba były to przynajmniej trzy matki na kilku tysięcznym obszarze a ile jest zestresowanych lub przy palącym partnerze?

Inne badanie w roku 1988 z Stanów Zjednoczonych, 50% amerykańskiej młodzieży czuło się bezpiecznie przywiązane (maluchy” bezpiecznie przywiązane, niepewnie przywiązany – styl lękowy, niepwnie przywiązany – niepewnym unikającym) o tyle w 2011 roku liczba ta spadła do 41 % – a ile wynosi w Europie w tym Europie Wschodniej?

Poza tym zwiększona zachorowalność na depresję, szacuje się, że wśród naszych dzieci 33% będzie miało objawy depresji lub depresję – to w nadchodzących latach.

I pytanie czy konflikty będą się nasilać gdy dzieci z obniżoną empatią przez smartfony wejdą w 20 – 40 rok życia? Świat może czekać katastrofa! Miałem przykład mojego sąsiada 23 latka rok, dwa temu gdy powiedział “po co dają ludzie ten milion na te chore dzieci, przecież za te pieniądze można uratować masę innych trochę mniej kosztownie chorych” – tak młodzi z definicji mają mniej empatii od starszych osób ale ta oziębłość mnie uderzyła.

 • Czy brak empatii jest przyczyną zła społecznego oddziałującego na ekonomię?

Książka: “Tajmenice długowieczności – Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat” Marta Zaraska.

A Wy co myślicie o tej teorii?


Posted

in

,

by

Tags:

Comments

6 responses to “Niedobory empatii – niepokoje, wojna – zbieżność.”

 1. Ron Swanson Avatar
  Ron Swanson

  Papierosy z oczywistych powodów są szkodliwe dla dziecka, bo w ten sposób wprowadza się do organizmu tlenku węgla, czyli czad, a jeden papieros to 10 mg czadu.
  Funduje się w ten sposób dziecku niedotlenienie, a to oddziałuje potem na układ nerwowy, serce, choroby układu oddechowego i wady wrodzone. Dzieci rodzą się mniejsze i słabsze. Jest taka nauka, Epigenetyka, pozwala na podstawie badania krwi u dzieci do lat 6, stwierdzić czy matka w czasie ciąży paliła czy nie.

  “Odnosząc się do badania i książki („Tajemnice długowieczności”), poziom empatycznej troski między rokiem 1979 a 2009 zmniejszył się o 48 procent. 2009 był początkiem ery smartfonów. ”
  No cóż, żyjemy w czasach izolacji, a ona prowadzi do depresji, to co miało jeszcze bardziej ułatwiać kontakt, tak naprawdę go ograniczyło, bo nic nie zastąpi spotkania z człowiekiem face to face. Dziś młodzi ludzie zamiast się ze sobą spotykać gapią się w ekrany smartfonów i komunikują twitterem, instagramem, snapchatem, tik tokiem, facebook chyba już jest passe. Nie dziwnego, że potem owocem jest emocjonalne kalectwo. Jak na to patrzę, to widzę jakim jestem szczęściarzem, bo miałem normalne dzieciństwo.

  Liked by 1 person

  1. Black Beard Avatar
   Black Beard

   A ja z komputerem od 5 roku życia heh…
   Też dużo biegałem po dworze ale choroba w wieku 12 – 13 lat i koniec.
   To ty Ron w końcu ile masz lat bo myślałem że ty dziecko internetu?
   Muszę zredukować Blog do jednego dnia…
   Ten pobyt przy PC tak mnie wyssał/ siadł na psychę że prawie 4h przespałem a miałem iść z psem i książki poczytać – makabra!

   Liked by 1 person

 2. mr_m Avatar

  Cóż… Ludzie potrafią PAŚĆ na chodnik w naszym mieście i uwierz mało kto zadzwoni po pomoc albo pomoże. Sytuacja z ostatnich tygodni padł facet jedna kobiet do drugiej żeby zadzwoniła, a ona nie zadzwoni bo się wstydzi gadać przez telefon….

  Moja mama trochę popijala drinki jak była ze mną w ciąży (dowiedziałem się w ostatnich tygodniach). Do dnia dzisiejszego nie widzi w tym nic złego. Niestety, czytałem o tym sporo i mogę mieć przez to zaburzenia emocjonalne (np właśnie wybuchowość która mam…)… Wszystko ma wpływ na płód. Wszystko.

  Liked by 1 person

  1. Black Beard Avatar
   Black Beard

   Jakiś dziadek uciekł z ośrodkas z alzhemerem twierdził, że był więziony w piwnicy (urojenia), miałem problem z telefonem poprosiłem chłopka/faceta zadzwonił to straż miejska robiła fochy musiał mocniej im powiedzieć aby przyjeechali…
   Matki z dziećmi szły, leżał pijany na zimnej posadzce, nie zadzwoniły, zadzwonił niby chłopak 13 letni, myślałem, że przyjadą czekałem 10 minut, nie wiedziałem co zrobić zapytałem się 70 latka i wtedy ja zadzwoniłem bo nie przyjeżdzali i po 5 minutach przyjeechali. Sąsiadka tylko się uśmechnęła przeszła i poszła taka 20+ letnia.
   A człowiek był w okropnym stanie.

   Like

  2. Black Beard Avatar
   Black Beard

   A na moją mamę krzyczał ojciec i denerwował a brat rzucał chomika na brzuch i mama się wystraszyła… Polecam Ci tą książkę “Tajemnice długowieczności” 😉

   Like

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: