CZEGO NIE KUPUJĄ MILIONERZY, 12 RZECZY (MINIMALIZM FINANSOWY & OSZCZĘDZANIE PIENIĘDZY)

1)Rzeczy firmowe/ “markowe”

Można zastąpić nie markowymi o wiele tańszymi odpowiednikami

2)Przedmioty z “promocji”

Gdy przedmiot kosztował 30 PLN a teraz kosztuje 20 PLN, może się wydawać, że zaoszczędziłeś 10 PLN – ale tak naprawdę wydałeś niepotrzebnie 20 PLN!

3)Rzeczy na czasie/ modne

Takie rzeczy są najdroższe bo jest na nie wydawana spora kasa na reklamę no i chce mieć je każdy i sprzedawcy widzą okazję!

4)Upominki/ gifty z wakacji

W tych szczególnych miejscach te rzeczy są bardzo drogie, przeważnie są nieprzydatne a później leżą wciśnięte w kąt…

5)Kawa na wynos

Niestety kupując taką kawę, musisz opłacić maszynę, składniki, czynsz i robociznę oraz zysk właściciela – lepszy jest domowy odpowiednik. I jest to bardziej nawyk niż ta czynność wnosi jakąś wartość.

6)Książki

Korzystam z biblioteki albo subskrypcji na ebooki – koszt 0 PLN albo 19,90 M-C (u nas Legimi) w porównaniu do setek za książki!

7)Zabiegi upiększające

To bardziej dla kobiet lecz nie zawsze jak np przedłużanie paznokci albo rzęs, sporo kosztują te zabiegi a można przecież bardziej skromnie się nosić i też wyglądać ładnie!

8)Nowy samochód

Płacisz oprócz ceny pojazdu za prestiż/ nowość z salonu. Lepsze są nogi albo rower z wypożyczalni a samochód można kupić tańszy używany.

9)Subskrypcje

Chodzi o nadmiar niepotrzebnych subskrypcji których nie używasz a nie raz zapomniałeś o nich a które Ci ściągają co miesiąc pieniądze z konta. Zostaw 2 – 3 a resztę skasuj jeśli nie potrzebujesz do pracy lub poszukaj darmowych odpowiedników jeśli są!

10)Kino

Gdy idziesz z rodziną do kina wypada kupić popcorn i Cole. Nie muszę mówić ile to kosztuje oprócz ceny biletu! Lepiej w domu na kanapie obejrzeć film lub nawet wypożyczyć na 24 h.

11)Telewizja

Za telewizję w Polsce płacisz podwójnie, raz kablówce a dwa abonament radiowo/ telewizyjny. Gdy masz Internet masz wiadomości i filmy z subskrypcji po co Ci jeszcze dodatkowa opłata?

12)Świąteczne prezenty

To już jest traktowane bardziej jako nawyk i karmienie twego Ego niż gest serca, lepiej chyba zrobić samemu świąteczną kartkę albo coś zrobić dla bliskich (zagrać, zaśpiewać) i być po prostu z nimi!

Komentarz:

Ja akurat mam duży problem z książkami bo przy rencie 1200 PLN wydaję 200 – 400 PLN/ miesięcznie na książki (ok mieszkam z Mamą!) i chciałbym to ukrócić i od stycznia 2023 wprowadzić ZERO zakupów książek chyba, że tylko pod choroby jeśli wyjdą jakieś nowe badania – ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Może w 2024 roku wybiorę się do biblioteki, dzięki temu?

Z resztą punktów nie mam problemu

Materiał powstał na bazie materiału YouTuberki Eriki Kullberg:

https://www.youtube.com/@Erika2

Kanał jest anglojęzyczny i świetnie nadaje się do nauki angielskiego lecz uwaga Erika mówi z prędkością karabinu maszynowego ale za to czysto i wyraźnie!

Comments

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: