12 sposobów na zdrowy i sprawny mózg! Jak dba o swój mózg osoba która czyta 142 książki rocznie?

Kiedyś ludzie żyli po trzydzieści kilka/parę lat, dziś żyjemy dłużej a rekordziści a raczej rekordzistka miała 122 lata w chwili swojej śmierci. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten najważniejszy organ w swoim ciele.

Pierwsze oznaki spadku formy mózgu właśnie zaczynają się po 30 a po 40 można już zauważyć zmiany chorobowe – u niektórych z niesprzyjającą genetyką może nawet być dobrze widoczna choroba alzheimera.

 1. Zdrowy i odpowiednio długi sen. Podczas snu nasz mózg porządkuje wszystkie informacje nabyte w ciągu dnia i się oczyszcza z złych czynników – sen działa jak miotła. Zresztą gdy się nie wyśpimy jesteśmy podrażnieni a nieraz czujemy się jak pijani. Dlatego osoba dorosła powinna spać te 7 – 8 godzin.
 2. Redukcja stresu – stres powoduje niejasne myślenie i wpływa negatywnie na logiczną część mózgu poza tym powoduje rozrost ciała migdałowatego – medytacja wręcz odwrotnie. Z nadmiaru nerw może chorować serce, może chorować mózg i całe ciało od biegunek po raka a w mózgu mogą następować mini wylewy i udary. Redukcja stresu poprzez poleżenie w ciszy, czytanie książek, rozmowę z bliskimi, kontakt fizyczny np.: przytulanie głaskanie, medytację, spacer.
 3. Wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu – wiadomo mózg dotleniony to umysł przejrzysty i w najwyższej formie. Ja staram się spacerować z rana 30 – 70 minut razem z pieskiem, dość szybkim krokiem. Zostało udowodnione, że umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na cały organizm.
 4. Odpowiednie nawodnienie – woda to życie a dorosły człowiek powinien średnio dostarczyć 2 litry wody – zależnie od wysiłku i temperatury otoczenia. Przed wysiłkiem intelektualnym polecam szklankę/ dwie wody lub chociażby herbaty – rozjaśnia umysł.
 5. Ćwiczenia umysłu – wiadomo, chcesz mieć duże i sprawne mięśnie ćwiczyć ciężarami i przynajmniej 3x w tygodniu poświęcasz tą godzinę dwie na poprawę sprawności. Tak samo z umysłem, nie ćwiczony słabnie i w końcu choruje. Dlatego należy go ćwiczyć, ja np.: czytam książki, piszę teksty, uczę się obcego języka i uczę się nowych rzeczy jeśli starczy mi czasu.
 6. Prawidłowa dieta – jest nawet taka książka Maxa Lugavere “Jedz jak geniusz”. Zdrowa dieta powinna zawierać przewagę warzyw, pełnych ziaren lub ryżu / innego zboża zależnie od regionu / batatów, pewną ilość kiszonek, trochę owoców i mało mięsa a najlepiej rybiego i małe ilości oliwy z oliwek – w końcu dieta stulatków to kuchnia śródziemnomorska.
 7. Związki społeczne – obecnie świat staje na głowie i modna jest kariera, brak dziecka ewentualnie pies. Lecz to nie jest najlepsze dla twojego/ waszego zdrowia. Rodzina powinna być przynajmniej średnia 2 – 3 dzieci i najlepiej mieszkać w kupie, wielopokoleniowo i tworzyć zażyłe więzy z okolicznymi mieszkańcami. Szeroko znany jest efekt Roseto – czyli nikt nie pozostaje sam, na pastwę losu ale ma szerokie wsparcie, rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów.
 8. Brak nałogów. Nie chodzi tu tylko o alkohol, papierosy i inne cięższe używki które robią “sajgon” w mózgu ale także czynnościowe jak, uzależnienie od hazardu, gier, Internetu, pornografii, pracoholizm.
 9. Czyste i niekażone środowisko – środowisko zanieczyszczone CO2 i innymi gazami a także związkami chemii, źle wpływa na wydolność organizmu i go podtruwam. Także, chemia, plastik i metale ciężkie szkodliwie oddziaływają na mózg i nie tylko.
 10. Kontakt z naturą. Wiadomo las leczy – zostało to udowodnione naukowo ale także kontakt z wodą, kontakt ze zwierzętami. Dzieci które mają od małego kontakt z różnymi zwierzętami lepiej się rozwijają, są nawet terapie z udziałem zwierząt. A głaskanie kota/ psa powoduje wyrzut hormonów szczęścia/ zaspokojenie potrzeb społecznych gdy nie mamy ludzkiego odpowiednika.
 11. Optymizm, pozytywne nastawienie do siebie, świata, spokój – optymizm wpływa pozytywnie na zdrowie, też zostało to udowodnione naukowo. Bo nie ma co się poddawać i widzieć szklankę w połowie pustą tylko trzeba widzieć w połowie pełną i walczyć o swoje zdrowie! Poza tym optymiści żyją dłużej i spokojni ludzie w porównaniu do pesymistów / choleryków.
 12. Posiadanie swojego Ikigai. Tak posiadanie swojego celu/ celów w życiu jest bardzo ważne, jest to taka tabletka młodości i sprawności. Bo mając cel, powód możesz znieść trudy życia jakkolwiek trudne i ciężkie one by nie było.

Przyznam się, że osobiście bym musiał popracować nad paroma punktami z tej listy. W sumie podałem też przepis na zdrowe, długie i szczęśliwe życie. Mam nadzieję, że wyciągniecie wnioski i od dzisiaj poprawicie kilka punktów z tej listy na mapie waszego zdrowia.

Tu polecę literaturę o alzheimerze – jest szereg nowych badań, terapii które pozwalają zapobiec lub cofnąć a na pewno opóźnić tą straszną i podstępną chorobę.

Nawet jeśli posiadasz wadliwą genetykę nie musisz zachorować na te schorzenie jeśli będziesz dobrze się prowadził.

Prawdopodobieństwo zachorowania na alzheimera po 85 roku życia wzrasta do 50% a kobiety są 3x bardziej narażone niż mężczyźni. Alzheimera zaczyna rozwijać się już od 30 roku życia, ponieważ nieprawidłowości w tkance mózgowej pojawiają się nawet 20 lat przed wystąpieniem zaburzeń funkcji poznawczych.

Alzheimer występuje najczęściej u osób po 65 roku życia lecz może wystąpić przed 60. I dlatego powinniśmy już nawet od dziecka uczyć się jak dbać o nasz mózg.

Comments

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: