Od którego roku życia można czytać dzieciom książki i jak wciągnąć je w ich czytanie?

Można zacząć czytać dzieciom książki już od niemowlęcego wieku, choć początkowo będą one raczej słuchać niż czytać samodzielnie. Ważne jest, aby zacząć czytać dziecku od samego początku, ponieważ czytanie dzieciom ma wiele korzyści.

Początkowo można czytać dziecku krótkie, proste książeczki z obrazkami, które są przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Im dziecko starsze, tym dłuższe i bardziej złożone książki można mu czytać.

Jednym ze sposobów na wciągnięcie dziecka w czytanie jest czytanie mu codziennie przed snem. Można też znaleźć książki, które są dostosowane do zainteresowań dziecka, np. książki o zwierzętach, kosmosie czy przygodach bohaterów z bajek.

Ważne jest, aby czytać dziecku z emocjami i wyraźnie, tak aby mogło ono łatwo zrozumieć treść książki. Można też zadawać dziecku pytania podczas czytania, aby sprawdzić, czy rozumie ono treść książki i zachęcić je do myślenia.

Innym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania jest zabranie go do biblioteki lub księgarni i pozwolenie mu na wybranie własnych książek. Można też wspólnie z dzieckiem oglądać ilustracje w książkach i rozmawiać o nich.

Pamiętaj, że czytanie dzieciom to nie tylko sposób na rozwijanie ich umiejętności czytania i słuchania, ale także sposób na budowanie więzi i wspólne spędzanie czasu. Ważne jest, aby czytanie było dla dziecka przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Dlatego ważne jest, aby czytać dziecku w spokojnej atmosferze, unikając rozpraszających bodźców. Można też zachęcić dziecko do czytania poprzez wspólne oglądanie bajek lub filmów, które są oparte na książkach.

Jeśli dziecko nie chce czytać samodzielnie, można zacząć od czytania mu fragmentów książek i stopniowo zwiększać trudność. Można też zachęcać dziecko do czytania poprzez gry i zabawy związane z książkami, np. poprzez układanie historyjek obrazkowych lub tworzenie ilustracji do opowieści.

Podsumowując, czytanie dzieciom książek jest ważne już od niemowlęcego wieku i może być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu oraz rozwijanie umiejętności czytania i myślenia u dzieci. Ważne jest, aby czytanie było przyjemnością dla dziecka i aby znajdować książki dostosowane do jego zainteresowań.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: