Palenie zaczęte w młodości – przerażające konsekwencje dla zdrowia, urody i dzieci! Zobacz, co czeka 40-latki!

Zaczynając palić papierosy w wieku 15-20 lat, kobieta wystawia się na szereg niekorzystnych skutków zdrowotnych i zagrożeń dla urody, które mogą się nasilać w miarę upływu czasu. Oto niektóre z możliwych chorób i zagrożeń dla zdrowia, urody oraz jej dzieci:

 1. Choroby układu krążenia: Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego oraz udar mózgu.
 2. Choroby płuc: Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka dla przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz rozedmy płuc. Ponadto zwiększa ryzyko zakażeń dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.
 3. Nowotwory: Palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko różnych rodzajów raka, takich jak rak płuca, gardła, krtani, trzustki, pęcherza, nerki, szyjki macicy, jajnika oraz rak jelita grubego.
 4. Choroby układu pokarmowego: Palenie może prowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz choroby wrzodowej jelit.
 5. Osteoporoza: Palenie zwiększa ryzyko osteoporozy, co może prowadzić do złamań kości, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.
 6. Zaburzenia hormonalne: Palenie papierosów może powodować zaburzenia miesiączkowania oraz wcześniejszą menopauzę, co zwiększa ryzyko osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ na urodę:

 1. Starzenie się skóry: Palenie przyspiesza proces starzenia się skóry, prowadząc do przedwczesnego pojawienia się zmarszczek, utraty elastyczności i bladości cery.
 2. Żółte zęby i nieświeży oddech: Palenie może powodować przebarwienia zębów i powstawanie kamienia nazębnego, a także nieprzyjemny zapach z ust.
 3. Wypadanie włosów: Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy, co może prowadzić do osłabienia cebulek włosowych i wypadania włosów.

Wpływ na dzieci:

 1. Problemy z płodnością: Palenie może zmniejszać płodność u kobiet, utrudniając zajście w ciążę.
 2. Komplikacje w ciąży: Palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz nagłej śmierci łóżeczkowej.
 3. Wady wrodzone: Palenie w trakcie ciąży może prowadzić do większego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady serca, rozszczep wargi i podniebienia oraz wady układu nerwowego.
 4. Problemy rozwojowe: Dzieci matek palących mogą być narażone na większe ryzyko zaburzeń behawioralnych, trudności w nauce, a także problemów z koncentracją i uwagą.
 5. Wpływ na zdrowie płuc dziecka: Dzieci narażone na dym tytoniowy zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu mają większe ryzyko wystąpienia astmy, infekcji dróg oddechowych oraz innych problemów związanych z układem oddechowym.
 6. Otyłość i choroby przewlekłe: Dzieci matek palących mogą być narażone na większe ryzyko otyłości i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe i niektóre rodzaje nowotworów w dorosłym życiu.

Zakładając, że kobieta zaczyna palić papierosy w wieku 15-20 lat i kontynuuje palenie przez następne 25-30 lat, ryzyko wystąpienia tych negatywnych skutków zdrowotnych i zagrożeń dla jej dzieci wzrasta. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na palenie i niektóre osoby mogą doświadczyć bardziej nasilonych skutków niż inne. Rzucenie palenia zawsze jest korzystne dla zdrowia, nawet po wielu latach nałogu, a im wcześniej się z tym skończy, tym większe są korzyści dla zdrowia.

Comments

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: